Zábava

Pod pojmom zábava rozumieme v každom veku nášho života niečo iné. Ako bábätko rozumieme zábava hračky, radosť s rodičmi, prvé bicyklovanie sa. Keď sme v školskom veku, začína nás baviť futbal alebo iné športy. Medzi populárne formy zábavy začneme považovať aj počítačové hry. Počítačová hra je interaktívny softvér komunikujúci s používateľom pomocou 2D alebo 3D grafiky a zvukov na účely zábavy alebo vzdelávania. Aj z počítačovej hry sa človek môže veľa naučiť. Tento softvér je prevádzkovaný na nejakom zariadení, či už tým zariadením je počítač, herná konzola alebo aj na mobiloch. Najpoužívanejšími hernými konzolami sú Sony Playstation, Xbox alebo Nintento Wii.staré konzoly.jpg
Poznáme kategórie hier akčné, adventúry, detské, logické, arkády, RPG, preteky, simulátory a stratégie.
Akčné
Podstatou akčných hier je zneškodňovanie útočníkov s použitím množstva zbraní. Tieto hry preferujú najmä chlapci.
Adventúry
Sú hry zamerané predovšetkým na príbeh. Postava zbiera a používa rôzne predmety. Rozpráva sa s ďalšími postavami a pokračuje v dejovej línii.
Detské
Čiže to sú hry predovšetkým určené pre deti. Vyznačujú sa veľmi jednoduchým spôsobom spracovania. Sú predovšetkým kreslené. Populárne sú spracovania rôznych kreslených rozprávok, ako napríklad Paw Patrol, Mimons či Frozen.
Logické
Pri logických hrách je podstata myslenie človeka, tým pádom sú zložitejšie a sú určené pre dospievajúcich až dospelých. Cieľom je vždy vylúštiť alebo uhádnuť. Tieto hry poznáme ako náročnejšie.staré konzoly.jpg
Arkády
Arkády alebo tiež „plošinovky“ sú hry ako napríklad séria Super Mario Bros. Ide o jednoduché hry s troškou myslenia. Ide o rôzne skákačky, zbieranie ovocia a podobne.
RPG
RPG je počítačová hra zameraná na vývoj postavy ovládanej hráčom s dlhým prepracovaným dejom, často obsahujúcim aj nepovinné časti a odbočky od hlavnej dejovej línie.
PRETEKY
Preteky teda športové hry sú hry hlavne automobilové. Je to najrozšírenejší typ hier, ktoré môžu hrať aj chlapci aj dievčatá. Dokonca sa môžu pretekať navzájom, a tým pádom sa zahrajú aj súrodenci. V hre sa musí človek dostať k určitému cieľu a možno aj vyhrať, byť tým lepším.
Simulátory
Snažia sa o simuláciu skutočných vecí z reálneho života. Veľmi dobrou hrou je „The Sims“. Táto hra sa vyznačuje tým, že si určuješ, kde má byť a čo má robiť daná osoba.
Stratégie
Podstatou týchto hier je budovanie základne, stavba jednotiek a boj proti nepriateľskej strane. Úlohou hráča je splnenie úloh zadaných na začiatku každej misie. Najčastejšie ide o zničenie nepriateľských opevnení a jednotiek, zabratie určitého územia alebo ťažba určitého množstva surovín. Najobľúbenejšia hra je Starcraft.
Virtuálna realita
Doba ide dopredu a vyvíjajú sa aj hry alebo ich možnosti hrania. Najnovšie výdobytky modernej technológie je virtuálna realita. Nasadíte si prilbu alebo okuliare a zrazu sa ocitnete v inom svete. Môžete hrať priamo so spoluhráčmi alebo protivníkmi cez internet.