Mesto je jeho revírom


Bicyklovanie sa v poslednej dobe stalo veľmi obľúbenou pohybovou aktivitou. Ľudia tento dopravný prostriedok využívajú čoraz častejšie aj ako zdravšiu a ekologickejšiu náhradu za auto. Ak sa aj vy dopravujete na bicykli do práce, alebo do školy, určite vám nie je jedno, ako váš tátoš vyzerá. Spojenie praktickej a estetickej stránky dokonale spĺňajú mestské bicykle.

Žena na tyrkysovom retro bicykli
 
Mestské bicykle nie sú skladačkou, ani klasickým cestným bicyklom. Okrem toho, že by mali vyzerať dobre, majú byť aj pohodlné na jazdenie v meste. Z tohto dôvodu majú špeciálne upravený rám, ktorý je znížený. Vďaka tomu na bicykel nasadnete veľmi jednoducho a takto z neho aj zosadnete. Ani pánske modely nemajú klasický trojuholník, ale tento znížený rám. Predstavte si, že idete na tomto dopravnom prostriedku do práce, máte na sebe oblek a musíte neustále prekračovať vysoký rám s trojuholníkom. Nepraktické však? Znížený rám ocenia aj dámy v šatách, či sukni.
 
Veľkosť rámu môže byť vyhotovený v troch rôznych veľkostiach, a to S, M, alebo L. Konkrétny rozmer závisí od vašej výšky, respektíve dĺžky nôh.
 
Ďalší rozdiel je v nastavení sedadla a riadidiel. Ako sme už spomenuli, mestský bicykel má byť pohodlný. Preto sa riadidlá, v pomere ku sedadlu,  nachádzajú o niečo vyššie. Vďaka tomu sa nemusíte pri jazde predkláňať. Opäť raz vlastnosť, ktorú oceníte pri jazde v pracovnom oblečení.
Mestské bicykle sa musia jednoducho ovládať a byť uspôsobené na jazdu v rušnej premávke. Preto sa kladie dôraz na kvalitné a spoľahlivé brzdy. Tie musia pri jazdení v meste fungovať na dvesto percent.

Ľudia na bicykloch v meste
 
Môžete sa stretnúť s rôznym typmi bŕzd. Najčastejšie sa používajú brzdy :

  • Pákové predné (na prednom kolese)
  • Spätné nožné (na zadnom kolese)
  • Samostatné pákové (na oboch kolesách)
  • Niektoré bicykle môžu byť vybavené aj troma brzdami- dve pákové a jedna doplnková spätná nožná brzda